Ślub z osobą wątpiącą albo niewierzącą – czy jest możliwy w Kościele?

Ślub kościelny budzi dzisiaj trochę kontrowersji. Decyzja o zawarciu ślubu kościelnego jest prosta, jeżeli obie strony to praktykujący katolicy. Inaczej jest, jednak jeżeli jedna ze stron określa się jako osoba niewierząca albo mocno wątpiąca. Czy w takiej sytuacji można w ogóle wziąć ślub w kościele? Tak! Ale ślubuje tylko jedna strona.

Ślub z niewierzącym?

Na początku warto wiedzieć o tym, że w Polsce można wziąć albo ślub cywilny albo ślub konkordatowy. Ten drugi to ślub z wszelkimi konsekwencjami prawnymi i kościelnymi. Osoby po ślubie konkordatowym traktowane są jak małżeństwo zarówno w prawie cywilnym jak i w prawie Kościelnym. Wiele osób w ogóle nie zdaje sobie sprawy jakie są obowiązki małżonków. Tymczasem wszystkie te obowiązki regulowane są poprzez odpowiednie akty prawne. Również małżonkowie związani węzłem małżeńskim w kościele mają swoje prawa i obowiązki wobec siebie. Trzeba pamiętać o tym, że w kościele i ślubuje się miłość, wierność i uczciwość aż do śmierci. Złamanie przysięgi przez jednego małżonka nie zwalnia tej drugiej osoby od odpowiedzialności. W kościele nie ma rozwodów. Można co najwyżej postarać się, aby małżeństwo zostało stwierdzone za nieważne od samego początku. Jest to jednak bardzo długi i trudny proces. Wymaga także pieniędzy.

Ważny życiowy krok

Konkordatowy ślub trzeba zaplanować nieco wcześniej niż sam ślub cywilny. Należy udać się do parafii jednej ze stron i porozmawiać z księdzem proboszczem albo innym kapłanem odpowiedzialnym za przygotowanie młodej pary do małżeństwa. To właśnie w parafii a dokładniej w kancelarii parafialnej kobieta i mężczyzna wszystkiego się dowiedzą. Niezbędna przed ślubem będzie tak zwana spowiedź przedmałżeńska. Do niej należy szczególnie się przygotować. Niektórzy kapłani doradzają, aby była to spowiedź z całego życia. Jest to dość kontrowersyjny pogląd przecież grzechy wyznane już kiedyś w czasie spowiedzi, szczerze, są przecież odpuszczone.  Warto jednak poważnie podejście do małżeństwa. Trzeba wiedzieć jak ważny jest to w życiu krok, nauki przedmałżeńskie, a także spowiedź i rozmowy z kapłanem mają w tym pomóc.

Więcej na temat ślubu konkordatowego dowiesz się pod tym linkiem: https://z-milosci.pl/slub-konkordatowy-czym-jest-i-jakie-dokumenty-sa-potrzebne